Závody plachetnic Bermuda Cup

Čtvrtek 30.Září 2010

Bermuda Cup je jediným dlouhodobě pořádaným jachtařským závodem na Slezské Hartě. V posledních letech je vypisován především pro lodní třídu Evropa, Finn a Kajutové plachetnice. Aby byl přístupný co nejširšímu spektru závodníků jedná se o veřejně přístupný a otevřený závod který se obvykle skládá z šesti rozjížděk, což obnáší jednu dálkovou plavbu, jež závodníkům nabízí úchvatné scenerie a pět běžných rozjížděk. Pro závodníky je večer připravena zábava spojená s popíjením ,,tajemného Noku – noku nápoje,“ grilováním a tombolou. Taktéž se můžete těšit na triko a nálepku. Pořadatelem je Yacht Club BER Slezská Harta a podporu nám poskytuje YC MCHZ Ostrava.
Letošní ročník závodu je financován se sponzorskou podporou firem Yachtsport, d projekt, Malovaný porcelán , Abel, Centrum nářadí, Odetka, Farma Bovine a Půjčovna loděk a šlapadel Nová pláň. Kterým bychom tímto rádi poděkovali.

Bodování lodí:

Lodě jsou bodovány podle pořadí v cíli trestnými body a to takto: první loď dostane 1 bod, druhá loď 2 body třetí loď 3 body atd. Ve výsledku se pak tyto body ze všech rozjížděk sečtou a ten kdo jich má nejméně vyhrál. Speciálním případem je potom stav kdy se loď nezúčastnila rozjížďky nebo ji nedokončila, či byla diskvalifikována atd. pak tato loď dostává postih dle platných závodních pravidel (většinou se tento postih bodově pohybuje okolo počtu všech přihlášených lodí plus 1 či 2 body podle typu. Tedy pokud loď nezávodila a počet přihlášených lodí byl 20, pak penalizace je 21b).

Historie:

26.8. 2006 se na Slezské Hartě odehrál první Bermuda cup, byl vypsán pouze pro lodní třídu Evropa. Větrné podmínky byly výborné (10 – 12 m/s), odjeli se všechny čtyři vypsané rozjížďky. Ředitelem závodu byl Lukáš Vavrla, a hlavním rozhodčím Iva Svobodová. Závodu se zúčastnilo 6 lodí.

7-8.7.2007 se odehrál druhý ročník který byl již taktéž vypsán pro kajutové plachetnice a finny. Vítr byl více než dobrý a v nárazech dosahoval až 16 m/s. Ředitelem závodu byl Lukáš Vavrla, a hlavním rozhodčím Iva Svobodová. Závodu se zúčastnilo 14 lodí. Tento ročník byl podporován firmou Yachtsport.

12-13.7 2008 proběhl třetí ročník, který byl bohužel na větrem neoplýval, v sobotu foukalo pouze 3 m/s(pokud něco vůbec foukalo) a v neděli okolo 5 m/s. Ředitelem závodu byl Lukáš Vavrla, a hlavním rozhodčím Iva Svobodová. Závodu se zúčastnilo 22 lodí.Tento ročník byl podporován firmou Yachtsport.

4-5.7 2009 proběhl čtvrtý ročník, který byl bohužel opět na vítr skoupý, v sobotu foukalo pouze 3 m/s(pokud něco vůbec foukalo) a v neděli jsme se marně snažili odjet třetí rozjíždku ovšem bezvýsledně. Ředitelem závodu byl Lukáš Vavrla, a hlavním rozhodčím Ladislav Rozsypal. Závodu se zúčastnilo 26 lodí. Tento ročník byl podporován firmou Yachtsport, d projekt, Malovaný porcelán , Abel, Centrum nářadí a fa Kučerík.

10-11.7 2010 proběhl pátý ročník, vítr i počasí závodu přálo a třebaže v sobotu foukaly pouze 2-3 m/s, v neděli přišel pořádný vítr okolo 8 m/s, takže celý závod proběhl ke spokojenosti všech zůčastněných. Ředitelem závodu byl Lukáš Vavrla, a hlavním rozhodčím Ladislav Rozsypal. Závodu se zúčastnilo 43 lodí. Tento ročník byl podporován firem Yachtsport, d projekt, Malovaný porcelán , Abel, Centrum nářadí, Odetka, Farma Bovine a Půjčovna loděk a šlapadel Nová pláň.