Valšov

Středa 15.Září 2010

V obci Valšov žije 252 obyvatel a je poprvé uvedena v listině z roku 1377 jako Kriegsdorf. Jméno Valšov je používáno až od roku 1881. Od 14. století byl součástí opavského knížetství. V pobělohorské době byla obec připojena k sovineckému panství, které měl od roku 1623 ve vlastnictví Řád německých rytířů. V roce 1960 připadl Valšov k okresu Bruntál a dne 24.11.1990 se stal poprvé po 613 letech samostatnou obcí.

Valšov byl vždycky pouze zemědělskou obcí, kde byly mlýny a pily.
Na konci 19. století chovali 34 koní, přes 270 ks skotu a téměř 100 ks bravu.

Valšovem procházela významná obchodní cesta a s „věkem páry“ se stal významnou železniční stanicí. Železniční křižovatka ve Valšově měla největší dopravní frekvenci po roce 1951, při výstavbě závodů Kovohutě Břidličná a Rudných dolů Jeseník.

V roce 1946 došlo k odsunu Němců a přišli sem noví osídlenci z Uherského Hradiště, Přerova, Kroměříže, Olomouce, Litovle, Vsetína, Hlučína, Trenčína a Kysuckého Nového Mesta.

V obci jsou dvě stolařské dílny, Manipulační středisko a pila Valšov firmy Agroforest Nová Pláň. Těsně na hranici katastru obce, na k.ú. Lomnice u Rým., je firma Dalibor Vojkovský – Rybářství Tylov (pstruhové sádky).

Na katastrálním území obce Valšov jsou dva kamenolomy. Zpracovávají horninu na drcené kamenivo, převážně pro výstavbu komunikací. Dá se však použít i jako dekorační kámen, soklové zdivo nebo dlažba.

V kategorii Okolní obce • • Nahoru