Leskovec nad Moravicí

Středa 15.Září 2010

Leskovec nad Moravicí leží asi 12 km jihovýchodně od Bruntálu na břehu přehrady Slezská Harta a má nadmořskou výšku 510metrů. Katastrální území obce má rozlohu 1560 ha a žije zde 500 obyvatel.

Obec, která patří k nejstarším sídlištím Jeseníků, je v zakládací listině z roku 1224 zmiňována jako Lechsdorf. Název obce byl ještě mnohokrát měněn, jmenovala se též Špachov nebo Spachendorf. Po skončení Druhé světové války byla obec dosídlena obyvatelstvem ze všech částí republiky, nejvíce z Valašska , Ostravska, Slovenska a z Hané.

Součástí obce Leskovec nad Moravicí je místní část Slezská Harta, podle níž je pojmenována vodní nádrž postavená na řece Moravici v letech 1987 – 1997. Přehradě musela ustopit polovina obce a své domy muselo opustit 301 obyvatel.
Architektonickou dominantou obce je barokní kostel, který stojí na břehu přehradního jezera. Byl postaven roku 1768 a je zasvěcený Sv. Vavřinci. V této souvislosti se konají každoročně v srpnu v obci Vavřinecké hody.
Od roku 1996 má obec svůj znak a prapor. Je tvořen čtvrceným štítem, první pole stříbrné, druhé pole červené, třetí pole černé, čtvrté pole zlaté. V něm vykořeněný listnatý strom. Vzhledem ke své poloze na břehu přehradního jezera, je v současnosti obec vyhledávaným

turistickým místem.

V obci je možnost tohoto sportovního vyžití:

koupání

půjčovna loděk

nohejbal

tennis

volejbal

fotbalové hřiště

koně

cyklostezky

V kategorii Okolní obce • • Nahoru